Past Specialty Winners


Cascade Pembroke Welsh Corgi Club

2016 – Full Results
2016 BOB  – GCHB Corwinn Incredible Dash, Curt & Ellen Winningham
2016 BOS  – Foxlore Quinn Jareaux, Lori Sawyer & Tammie Wilcox
2015 BOB – GCH Greenwoods Moonlight Melody, Deidre Rodgers & Mary Greenwood
2015 BOS – Ch. Sandfox Eweknow Eclipse of the Heart, Vicki Sandage & Sharon Lofley
2014 BOB – Ch. Cariadh Iron Butterfly, Betty Hall & Patricia Smith
2014 BOS – Ch. Westbourne’s Whatever Lola Wants, Marilee Earle
2013  BOB – GCH Colburn Let Freedom Ring, Teresa Blackstad
2013  BOS – GCH  Trengate Timberside Tucker, Frank & Helen Weise
2012  BOB – GCH Tallyrand Love Never Fails, Lois Zelenski, Joseph Zelenski
2012  BOS – GCH Pennyshire Solid Alibi, Mike Burk, Debbie Burk
2011  BOB – GCH Heartwong Brynlea Pavarotti, V Sandago, D Hartley, C Staup
2011  BOS – Ch. Trengate Ruby Slippers, Sylvia Nolan, Scott Nolan
2010  BOB – Ch. Brookehaven Serious Moonlight, Kathi Gangi & Robert Rigwood
2010  BOS – Ch. Windsorcastle’s Foxlor Tymlss, Lori Sawyer, Tammie & John Wilcox
2009  BOB – Ch. Haley Cambria Sunshine, Carrie Hale and Catherine Minty
2009  BOS – Ch. Brookehaven Rosewood Just The Ticket, Kathleen Gangi & Robert Rigwood
2008  BOB – Ch. Brookehaven Serious Moonlight, Kathi Gangi & Robert Rigwood
2008  BOS – Ch. Ragtime Elite Syncopation, PT, Karen & Alex Martinac
2007  BOB – Ch. Ragtime Elite Syncopation, HT, Karen & Alex Martinac
2007  BOS – Ch Foxlor Shafrhaus Sammy Sosa, B Dowd, S. Mottes & L. Sawyer
2006  BOB – Ch Brookehaven Serious Moonlight, Kathi Gangi & Robert Rigwood
2006  BOS – Ch Maplecreek Arabelle, Marilyn Van Vleit & Donna Newton.
2005  BOB – Ch Foxlor Shafrhaus Sammy Sosa, B Dowd, Mottes & L. Sawyer
2005  BOS – Ch Nebriowa Veracity, Tim Mathiesen
2004  BOB – Ch Nebriowa Sweet Sinsation, Robert Nesbitt
2004  BOS – Ch Tallyrand No Greater Love, Joe & Lois Zelenski
2003  BOB – Ch Foxlor Shafrhaus Sammy Sosa, B Dowd, S. Mottes & L. Sawyer
2003  BOS – Ch Vangard Havana, Randee Blume & Robert Simpson
2002  BOB – Ch Kingscote Woodbine Alibi, Elizabeth Sessions
2002  BOS – Ch Stillwater Red Sky Olympian, G. Kyle & B. Coyne
2001  BOB – Ch Oakview Spoil Sport, CD, Peg Oberg
2001  BOS – Ch Stillwater Sky’s The Limit, M. Day, C. Johnson & B. Hilder
2000  BOB – Stillwater Sky’s The Limit, M. Day, C. Johnson & B. Hilder
2000  BOS – Ch Stillwater Red Sky Olympian, M Day, C. Johnson, G. Kyle & B. Coyne
1999  BOB – Ch Vangard Ingenue, Robert Simpson & Gail Deuel
1999  BOS – Ch Vache’s Pendragon of Jimanie, Sharon & Bruce Mode
1998  BOB – Ch Ninacorte Chicago Hope, H & L Kurniawan, G & S Klepp
1998  BOS – Ch Vangard Ingenue, Robert Simpson & Gail Deuel
1997  BOB – Ch Martindale Remembrance, Shannon Stone & Joan M. Jensen
1997  BOS – Ch Left Bank The Starts at Night, Patty Clark
1996  BOB – Ch Larchmonts Jenna, Pat Jensen & Lois Riesenberg
1996  BOS – Ch Jade Tree Penway Up Country, S. Lueck, Mary Day & Chris Johnson
1995  BOB – Ch Jade Tree Penway Up Country, S. Lueck, Mary Day & Chris Johnson
1995  BOS – Stonecroft’s Simply Smitten, Kristen L. Francis
1994  BOB – Ch Jade Tree Penway Up Country, S. Lueck, Mary Day & Chris Johnson
1994  BOS – Nebriowa Saddle Lane Arriba, Tim Mathiesen & Larry Cunha
1993  BOB – Ch Stormwey Supa Chance, Robert Simpson & Jill White
1993  BOS – Danceaker’s All That Jazz, Nance Baker & Ron Gregg
1992  BOB – Ch Fox Meadows Obsession, Sally S. Bishop & John Wilcox
1992  BOS – Ch Penway’s Town and Country, Jan Edwards & Joan G. Reid
1991  BOB – Ch Nebriowa Heartstrings, Tim Mathiesen & Larry Cunha
1991  BOS – Ch Horoko Caralon Dickens, H.M. Sherlock & Pat Parsons, DDS.
1990  BOB – Ch Renefield Rockhopper, Carol Asteris & Linda Canfield
1990  BOS – Nebriowa Vangard Center Line, Robert Simpson
1989  BOB – Ch Karolaska Smigger, Kim & John Perry
1989  BOS – Ch Martindale Dn’tn Leroy Brown, Joan M. Jensen
1988  BOB – Ch Dellmoor Nicodemus, Marge Bennett & M/M Pete Sneary
1988  BOS – Ch Alexander’s Ragtime, Karen & Alex Martinac
1987  BOB – Ch Nebriowa Coco Chanel, Tim Mathiesen & Larry Cunha
1987  BOS – Ch Horoko Caralon Dickens, Pat Parsons & M/M GT Nolde
1986  BOB – Ch Royston’s Red Bandit, Amanda Reinhardt & Ida Hoopman
1986  BOS – Ch Aurora’s Carte Blanche, Marilyn Van Vleit & Donna Newton
1985  BOB – Ch Dellmoor Nicodemus, Marge Bennett
1985  BOS – Nebriowa Maybelline, Tim Mathiesen, L. Cunha & Mrs. J. Warren
1984  BOB – Beckridge Tiffn’y of Caralon, Patricia Parsons, DDS
1984  BOS – Ch Peggysmill Gardiner Jon, TD, Olive M. Gardiner
1983  BOB – Ch Vangard Jenelle, Dr. & Mrs Patrick Baymiller
1983  BOS – Ch Schaferhaus Yul B of Quanda, Schaferhaus & M/M GA Clarke
1982  BOB – Ch Happiharbor Here’s Herbie, R. Simpson & M/M Rutledge Parker
1982  BOS – Ch Dellmoor’s Audra, Marge Bennett
1981  BOB – Ch Schaferhaus Yul B of Quanda, Schaferhaus & M/M GA Clarke
1981  BOS – Ch Vangard Ambra, Robert Simpson
1980  BOB – Ch Schaferhaus Clayfield Tansy, B Person & M/M Earl Likens
1980  BOS – Ch Schaferhaus Yul B of Quanda, Schaferhaus & M/M GA Clarke
1979  BOB – Shascadia Danny Boy, M/M Jack B. Davis
1979  BOS – Ch Anzils Honey Dew of Blands, Janice E. Edwards
1978  BOB – Ch Schaferhaus Yul B of Quanda, Schaferhaus & M/M GA Clarke
1978  BOS – Sua Mah Sweet Cherry Wine, Thomas Windham
1977  BOB – Ch Vangard Mister Ski Bum, Margaret Shepard
1977  BOS – Ch Schaferhaus Mood Indigo, PA Parsons, DDS & HM Sherlock
1976  BOB – Revelmere Cordoba, M/M D.R. Timmins
1976  BOS – Ch Schaferhaus Aeroglend Tupnc, M/M George Clark & Schaferhaus Kennels
1975  BOB – Ch Llanfair Night Owl, I. Sorley, F. Omer & D. Christie
1975  BOS – Chilkor Amanda of Pegasus, M/M George Clarke & Schaferhaus
1974  BOB – Ch Llanfair Night Owl, I. Sorley, F. Omer & D. Christie
1974  BOS – Schaferhaus Jokan Kand–D Wisp, D. Evans & Schaferhaus
1973  BOB – Schaferhaus Danielle, R. Simpson, J. Zimmerman. Schaferhaus
1973  BOS – Ch Leonine Leprechaun, D. Evans & Schaferhaus

 

All photos copyright CPWCC unless otherwise stated, may not be copied